SEO

Shopify a pozycjonowanie – polski sklep internetowy na zagranicznym silniku

Wykonujemy profesjonalnie i skuteczne pozycjonowanie sklepu Shopify. Skontaktuj się z nami w celu wyceny jednorazowej optymalizacji SEO, regularnego pozycjonowania sklepu internetowego lub analizy SEO. 
Jeżeli chcesz się umówić na niezobowiązującą konsultację pozycjonowania Shopify to napisz do nas na biuro@rankhouse.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

>> Wyceń pozycjonowanie Twojego sklepu >>

WSTĘP

Shopify to najpopularniejsza platforma e-commerce w systemie Saas na świecie. Z roku na rok liczba osób, która korzysta z jej możliwości, znacząco wzrasta. Obecnie możemy mówić o liczbie ponad miliona sklepów internetowych zbudowanych w oparciu o silnik Shopify.

Zdecydowanie najwięcej zainteresowanych znajdziemy za granicą, ale również dla użytkowników w Polsce Shopify przygotował wiele udogodnień. Intuicyjność oprogramowania sprawia, że warto w nie zainwestować. Shopify to prosta w obsłudze platforma e-commerce otwarta na polski rynek – zintegrowana z systemem polskich płatności – o łatwym dostępie do podstawowych funkcjonalności, z którymi poradzi sobie nawet osoba nietechniczna. Dzięki temu prowadzenie sklepu oraz pozycjonowanie w oparciu o silnik Shopify będzie bezproblemowe.

INTUICYJNOŚĆ OPROGRAMOWANIA SHOPIFY

Mimo tego, że Shopify obsługiwany jest w języku angielskim, jest to bardzo prosta w obsłudze platforma. Twórcy zadbali o to, by każdy użytkownik szybko odnalazł się w dostępnych opcjach i w łatwy sposób mógł korzystać ze wszystkich funkcji. Stanowi to zdecydowaną zaletę oprogramowania. Nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy, by rozpocząć działania i wystartować ze swoim sklepem internetowym.

TWORZENIE KATEGORII ORAZ PRODUKTÓW

Jednym z pierwszych kroków konfiguracji naszego sklepu będzie zapewne dodanie nowych produktów oraz stworzenie odpowiadających im kategorii. Po zalogowaniu do panelu z lewej strony będziemy mieli dostępne menu ze wszystkimi opcjami, a wśród nich Products, które po kliknięciu rozwinie się nam i pojawi się pozycja All products – odpowiadająca za zarządzanie produktami oraz pozycja Collections, gdzie będziemy tworzyć kategorie.

Shopify - tworzenie kategorii

Zarówno w widoku produktów, jak i kategorii będziemy mieli do dyspozycji wyszukiwarkę, dzięki której odnajdziemy dodany już produkt w celu na przykład jego dalszej edycji i optymalizacji.

POZYCJONOWANIE SKLEPU SHOPIFY

Nieodłącznym elementem każdego procesu pozycjonowania sklepów internetowych jest stworzenie ciekawych, poprawnych, a przede wszystkim skutecznych tagów title oraz meta description. W przypadku Shopify rozwiązanie jest bardzo przejrzyste w użytkowaniu. Wystarczy wejść na daną kartę edycji kategorii czy produktu, a będziemy mogli w swobodny sposób dokonać korekty title oraz wprowadzić stworzony przez nas meta description.

Shopify - title

W momencie, gdybyśmy nie dokonali sami korekty Shopify wygeneruje nam taki tag title domyślnie w formie Nazwa Produktu / Nazwa Kategorii. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy to my wpisali tytuł, taki, jaki według nas będzie najodpowiedniejszy.

Trochę inaczej sytuacja wygląda z ustawieniem tagów title oraz meta description dla strony głównej. W tym przypadku musimy w opcjach menu z lewej strony wybrać Online Store, a następnie opcję Preferences. Wówczas zobaczymy pola, które możemy uzupełnić o brakujące dane.

Shopify - homepage - title

To tutaj również dodamy kod śledzenia Google Analytics do naszej witryny, aby móc analizować odwiedziny użytkowników na stronie naszego sklepu internetowego.

Shopify - Google Analytics

Pozycjonowanie z Shopify będzie łatwe i pod względem technicznym nie powinno nikomu przysporzyć problemów.

EDYCJA TREŚCI

Dodawanie, czy korekta treści na stronach produktów, jak i kategorii jest bardzo prosta. Mamy do dyspozycji intuicyjny edytor Wysiwyg, przy pomocy którego dokonamy zmian w opisach, sformatujemy ich wygląd lub też podejrzymy naszą treść w formie kodu.

Shopify - opisy produktów

Możemy wprowadzić nazwę naszego produktu, ustawić odpowiedni opis w polu Description oraz dokonać szybkiego podglądu naszej strony, wybierając opcję View. W celu stworzenia na przykład podobnych produktów możemy skorzystać z przycisku Duplicate, dzięki któremu będziemy mogli powielić nasz produkt i pracując na takiej kopii, dokonać korekty jego ustawień.

TWORZENIE NAGŁÓWKÓW W SHOPIFY

Niestety domyślne ustawienia Shopify pod tym kątem nie są elastyczne. Nasz title, który uzupełniamy nad polem opisu produktu to zarówno nazwa naszego produktu, która pojawia się na liście danej kategorii, jaki i generowany na podstronach nagłówek, domyślnie typu h1.

Lepiej sytuacja wygląda w przypadku nazw kategorii. W tym przypadku title będzie wyświetlał się jedynie jako element braedcrumbs. Co nie zmienia faktu, że warto przemyśleć nazwy produktów oraz kategorii. Pozycjonowanie sklepów internetowych powinno być transparentne dla Google i logiczne dla użytkownika strony.

DODAWANIE OBRAZKÓW DO KART PRODUKTÓW A SKUTECZNE POZYCJONOWANIE

Jak wiemy sam opis to nie wszystko, co powinno pojawić się na kartach produktu. To zdjęcia są tym, co nasz mózg odbiera w pierwszej kolejności, a odpowiedniej jakości, dobrze wykonane, mogą znacząco przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Dzięki nim pozycjonowanie jest skuteczniejsze.

W przypadku Shopify na każdej karcie produktu mamy sekcję Images, gdzie możemy wskazać zdjęcia, które chcielibyśmy, aby były powiązane z danym produktem. Możemy je przesłać z naszego komputera, wskazując ścieżkę, ale również mamy do wyboru wygodną opcję drop files to upload.

Shopify - dodawanie zdjęć

Co ważne po przesłaniu zdjęcia, możemy każde z nich edytować. Mamy możliwość dokonać przycięcia obrazka, obrócenia, czy też nawet rysunku na nim. Ale to co istotne pod kątem pozycjonowania, wśród dostępnych opcji mamy również przycisk Edit alt text. Wówczas pojawia nam się pop-up, który możemy uzupełnić o alternatywny tekst dla zdjęcia.

Shopify - dodawanie alt dla obrazków

W przypadku uploadu zdjęć warto również wspomnieć, że nasze obrazki możemy optymalizować korzystając z CDN, czyli Content Delivery Network. Wówczas nasze zasoby umieszczamy w folderze Files, dostępnym z poziomu Settings > Files. Dzięki temu nasza strona będzie działała szybciej, a lokalizacja serwera przestanie mieć znaczenia pod kątem generowanego opóźnienia, wynikającego z odległości połączenia internetowego.

ZMIANA ADRESU URL A POZYCJONOWANIE Z SHOPIFY

Bywa, że wygenerowana nazwa url danej kategorii, czy też produktu okazuje się niewłaściwa lub też po prostu, mogłaby lepiej określać zawartość strony. Chcielibyśmy ją zmienić. Z Shopify możemy to zrobić bez problemu. Dokonując korekty adresu url, pojawia się nam komunikat czy chcemy utworzyć przekierowanie 301 ze starego url na nowy. Wszystko to po to, by zachować ruch na naszej podstronie oraz w trosce o skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, idealne dla osób nietechnicznych. Nie musimy się martwić, że coś przeoczymy.

Aby dokonać korekty adresu lub też po prostu podejrzeć to, jaki adres nam się generuje przy tworzeniu na przykład nowego produktu musimy rozwinąć opcję Search engine listing preview, gdzie wprowadzaliśmy nasz tag title oraz meta description. To również tutaj możemy dokonać zmian w adresie url podstrony. W przypadku zmieniania już istniejącego adresu pojawi się nam informacja o możliwości wykonania przekierowania.

Shopify - przekierowanie 301

MAPA WITRYNY – CO TO JEST I JAK JĄ WYGENEROWAĆ?

Mapa witryny, znana jako sitemap.xml, to nic innego jak lista generowanych z naszej domeny podstron. Shopify upraszcza nam pracę i generuje taką mapę automatycznie. Jest ona zawsze dostępna pod adresem nazwadomeny.com/sitemap.xml. Dodatkowo generowana z Shopify sitemapa jest podzielona na części. Mamy osobną mapę witryny z adresami produktów, kategorii czy też wpisami na bloga.

Niestety nie mamy możliwości prostego zarządzania adresami dodawanymi do sitemapy. Jedyne co nam zostaje pod kątem lepszego pozycjonowania naszego sklepu internetowego to dodanie adresu sitemapy do Google Search Console.

PROWADZENIE BLOGA FIRMOWEGO A POZYCJONOWANIE Z SHOPIFY

Stworzenie bloga firmowego oraz umieszczenie na nim wpisów to kolejna opcja, dostępna dla właścicieli sklepów internetowych opartych o platformę Shopify. Czy warto z niej skorzystać? Czy prowadzenia bloga sprzyja pozycjonowaniu? Na pewno mu nie szkodzi. Mamy możliwość umieszczania rozbudowanych artykułów na tematy, które mogą być interesujące dla potencjalnego klienta, a im bardziej rzeczowe i fachowe, tym lepiej to świadczy o naszej marce. Powinniśmy dążyć do bycia specjalistami w swojej dziedzinie, by w jak najlepszy sposób móc sprzedać naszą usługę, a przede wszystkim, by zachęcić do zakupu produktu.

Dodawanie treści jest bardzo intuicyjne. Wpisy możemy tworzyć korzystając z opcji Online Store > Blog posts. Karta dodawania wpisu wygląda podobnie jak karta edycji produktu. Mamy możliwość tworzenia własnych tagów tytułu oraz meta tagów description, a także zarządzania komentarzami.

SHOPIFY A EDYCJA SZABLONU

Tworząc nasz sklep internetowy, będziemy również musieli ustalić wygląd podstawowych elementów strony takich jak nagłówek, stopka strony, logo firmy, preferowane kolory, metody płatności, czy też ilość artykułów, jakie chcemy, aby wyświetlały się nam na stronie głównej. Wszystkich tego typu zmian możemy dokonać z poziomu panelu. Wystarczy wybrać opcję Online Store, a następnie Theme. Pojawi nam się informacja na temat naszego szablonu strony oraz opcja Customize. Po kliknięciu na przycisk Customize zostaniemy przekierowani do widoku omawianych ustawień. Oto przykładowe opcje, do których możemy mieć dostęp:

Shopify - ustawienia

EDYCJA KODU – SHOPIFY

Shopify oferuje dużo możliwości oraz funkcjonalności, których zarządzanie jest proste i transparentne. Co jednak, gdy czegoś nam będzie brakowało? Wówczas pozostaje nam edycja kodu. Bez wątpienia jest to wariant dla osób technicznych z wiedzą programistyczną, które będą w stanie wprowadzić udoskonalenia lub też dodatkowe funkcjonalności w plikach. Opcja dostępna jest z dwóch miejsc. Możemy wybrać Online Store, a następnie Theme. Wówczas obok przycisku Customize zobaczymy Actions z opcją Edit code lub też będąc już w ustawieniach Customize. Wtedy na dole ekranu widoczny jest przycisk Theme actions, z poziomu którego możemy wybrać Edit code.

Shopify - edycja kodu

Możemy zapoznać się ze strukturą plików, sprawdzić ich zawartość i ewentualnie dokonać interesujących nas zmiany.

CRAWL BUDGET A INDEKSACJA STRON W SHOPIFY

Shopify generuje nam plik robots.txt, który blokuje dostęp dla wybranych zasobów dla Googlebota. Jednak nie mamy możliwości dodania atrybutu noindex dla wybranych podstron. Nie ma takiej domyślnie wbudowanej funkcjonalności, z której moglibyśmy skorzystać. Pozostaje nam jedynie edycja kodu oraz wstawienie odpowiedniego skryptu, który umożliwi nam takie działanie. W tym celu powinniśmy na naszej liście plików odnaleźć plik odpowiadający za layout strony – theme.liquid oraz w części head strony wprowadzić kod. Przykładowo, gdybyśmy chcieli dodać noindex dla podstron generowanych z wyszukiwarki naszego sklepu internetowego, czyli takich, dla których w adresie url dodawany jest prefiks ‘search’ powinniśmy użyć następującego kodu:

% if template contains 'search' %}
<meta name="robots" content="noindex">
{% endif %}

Z kolei, gdybyśmy chcieli dodać noindex dla konkretnego adresu url kod, jaki powinniśmy wprowadzić, powinien wyglądać tak:

{% if handle contains 'page-handle-you-want-to-exclude' %}
<meta name="robots" content="noindex">
{% endif %}

gdzie w miejscu ‘page-handle-you-want-to-exclude' należy wskazać adres url interesującej nas podstrony. Przeczytaj więcej na temat Crawl Budget.

PRZYSZŁOŚĆ SHOPIFY POLSKA

Mimo tego, że platforma Shopify jest najbardziej popularnym rozwiązaniem e-commerce w systemie Saas za granicą, w Polsce nadal raczkuje. Nie zmienia to faktu, że obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania. Pojawiają się polskie tłumaczenia szablonów, integracja z polskimi płatnościami. W 2018 roku Shopify utworzył nowe wersje językowe dla Francji, Niemiec, Japonii, Brazylii oraz Portugalii i Hiszpanii. W Polsce natomiast w 2019 roku pojawiło się polskie wsparcie techniczne dla użytkowników platformy. Niewykluczone, że i Polska doczeka się w przyszłości swojej wersji językowej.

POZYCJONOWANIE SHOPIFY – CZY WARTO SKORZYSTAĆ?

Bez wątpienia pozycjonowanie sklepu internetowego w oparciu o platformę Shopify, jak i wszelkie działania związane z zarządzaniem sklepu, nie powinny stwarzać problemów. Panel jest intuicyjny i przystępny dla użytkownika. W celach testowych możemy pobrać darmową wersję – Free Trial, sprawdzić ją przez okres 14 dni i podjąć decyzję, czy jest to platforma, której szukamy. Shopify to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących sprzedaż w Polsce i jednocześnie za granicą, jaki i tych, którzy celują tylko w klientów zagranicznych. Natomiast wzrastająca z roku na rok liczba użytkowników platformy świadczy o tym, że warto się nią zainteresować.

Autor: Sylwia Woźniak, Technical SEO Specialist