google laptop

Shoper – wady i zalety platformy pod kątem pozycjonowania

Rozwój e-Commerce w Polsce, jak i na całym świecie rośnie z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i ich możliwości sprawiają, że zakupy online stają się coraz bardziej popularne i zyskują rzesze klientów i pozytywne opinie. Nie dziwi zatem fakt, że w celu sprostania oczekiwaniom rynku, właściciele firm i przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie sklepu internetowego. Poszukują oprogramowania łatwego w obsłudze, intuicyjnego, a jednocześnie oferującego liczne funkcjonalności, które ułatwią prowadzenie sklepu, optymalizację pod kątem SEO, czyli pozycjonowanie, a przede wszystkim osiągnięcie skutecznej i efektywnej sprzedaży.

Wpis z 2020 roku, niektóre informacje mogą być nieaktualne.

WYCEŃ POZYCJONOWANIE SKLEPU SHOPER

Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że kontakt z klientem został ograniczony do e-Commerce, a sklepy internetowe, również platforma Shoper, odnotowała znaczący wzrost liczby nowych klientów, szczególnie w marcu i kwietniu 2020. Sklep internetowy stał się ratunkiem dla przedsiębiorców. Szukano rozwiązań prostych, które w szybki sposób pozwolą przenieść sprzedaż do internetu.

SHOPER – POLSKIE OPROGRAMOWANIE E-COMMERCE

Shoper to platforma e-Commerce, która na polskim rynku rozwija się już od 2005 roku, a od 2010 zajmuje się sprzedażą oprogramowania w modelu SaaS (software as a service), czyli oprogramowania oferowanego jako usługa. Obecnie jest to kompleksowe narzędzie do sprzedaży online z licznymi nowoczesnymi rozwiązaniami dostosowanymi do rynku. W celu przetestowania działania platformy, mamy możliwość skorzystania z 14-dniowej darmowej wersji oprogramowania oraz to do nas należy decyzja, jaki wariant pakietu platformy wybierzemy. Każdy ma bowiem swoje wady i zalety, a do wyboru mamy aż 5 opcji.

pakiet złoty
pakiet platynowy
pakiet diamentowy
pakiet premium
licencja samodzielna (od 3 stycznia 2020 brak wsparcia i aktualizacji)

Cztery pierwsze to podstawowe pakiety abonamentowe, które różnią się możliwościami i dostępnymi funkcjami. W zależności od wariantu mamy do dyspozycji różną ilość produktów, jaką możemy zamieścić w sklepie oraz różny transfer i integracje. Pakiet Premium to oferta indywidualna – bez limitów oraz z dedykowanym wsparciem na etapie wdrożenia sklepu. Natomiast ostatnia opcja, to pakiet, który w odróżnieniu od pozostałych, jeszcze do niedawna jako jedyny dawał możliwość wprowadzania zmian w kodzie źródłowym. Była to opcja wygodna zwłaszcza dla osób z wiedzą programistyczną, jednak należy mieć również świadomość tego, że taki sklep internetowy wymagał wówczas samodzielnej aktualizacji. Obecnie w związku z tym, że Shoper zrezygnował z oferowania klientom licencji samodzielnej, jedyne opcje jakie mamy obecnie do rozważenia to opcje abonamentowe. Dlatego ważne jest, by wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i cechy pakietu, aby wybór był przemyślany, ponieważ to od niego zależy, jak dobrze będzie nam się później pracowało nad swoim sklepem internetowym i jak będzie wyglądała optymalizacja i pozycjonowanie sklepu Shoper.

ZALETY SKLEPU SHOPER

Shoper promuje się jako nowoczesny, elastyczny oraz prosty w obsłudze sklep internetowy. W cenie oferowany jest szablon graficzny, a bezpłatna pomoc techniczna na pewno ułatwi proces instalacji oraz pierwszej konfiguracji sklepu. Dodatkowo klient, który zdecyduje się na pakiet Premium, otrzymuje wsparcie dedykowanego konsultanta. Takie rozwiązanie zyskuje na pewno wielu zwolenników, zwłaszcza jeśli zależy nam na szybkim i poprawnym utworzeniu naszego sklepu internetowego.

OD CZEGO ZACZĄĆ POZYCJONOWANIE SHOPER ?

Panel administracyjny sklepu internetowego Shoper jest dość przejrzysty. Do zdecydowanych plusów platformy należy bardzo łatwa konfiguracja integracji pozwalających nam na śledzenie ruchu na stronie. Możemy w łatwy sposób skorzystać z opcji Google AnalyticsGoogle Search Console, a także wdrożyć kod Tag Managera, wybierając opcję ’Konfiguracja’ > ‘Integracje’ > ‘Integracje własne’. Dzięki temu, w łatwy sposób, będziemy mogli zbierać dane na temat najczęściej odwiedzanych stron, a także uzyskamy informacje dotyczące ilości odwiedzin danej podstrony oraz lokalizacji, w której użytkownik obecnie przebywa. Pozwoli nam to dokonać analiz dotyczących atrakcyjności naszego sklepu i jego widoczności w Google, co jest bardzo przydatne, mając na uwadze pozycjonowanie sklepu Shoper i kwestie SEO. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę, która wraz z umiejętnie wykonaną analizą, może przyczynić się do zwiększenia ruchu na naszej witrynie.

PODSTAWA POZYCJONOWANIA, CZYLI TITLE I META TAG DESCRIPTION

Shoper pozwala na łatwe i dynamiczne tworzenie tytułów strony za pomocą znacznika title, jak i meta opisów. Istnieje również możliwość stworzenia schematu, według którego takie znaczniki będą generowane na stronie, co znacznie ułatwia zarządzanie nimi.

Shoper - title i description - pozycjonowanie

Jednak mimo wszystko warto przyjrzeć się poszczególnym tagom title i meta description w celu trafnego stworzenia znaczników, które pozwolą nam osiągnąć wyższą pozycję w Google. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – https://www.rankhouse.pl/blog/meta-tagi-dla-sklepu-internetowego-jak-je-przygotowac/. Przedstawione zostały tu wytyczne oraz czynniki decydujące o trafności stworzonych tagów title oraz meta tagów description. Warto poświęcić chwilę, by stworzyć je w sposób poprawny, ponieważ stanowią one ważny element pozycjonowania stron internetowych. Niech tag title zawiera trafnie nazwany produkt, słowa kluczowe, a meta description niech zachęca do odwiedzenia strony. Powinien być to zwięzły i logiczny opis, liczący nie więcej niż 160 znaków, na końcu którego znaleźć się powinien tak zwany ‘call to action’, czyli wezwanie do działania. Title i meta tag description jest to wizytówka strony i bardzo często to od niej zależy, czy użytkownik skusi się ją odwiedzić. Pozycjonowanie sklepu Shoper czy też jakiegokolwiek innego sklepu internetowego na pewno bez tego się nie obejdzie.

SHOPER I PLIK ROBOTS.TXT

Dużym ułatwieniem w określeniu dostępów do naszego sklepu internetowego jest możliwość wprowadzenia zmian w pliku robots.txt. Dzięki temu możemy zablokować robotom crawlującym dostęp do poszczególnych plików, czy też stron naszego sklepu internetowego. Za pomocą dyrektywy „disallow” lub też „allow” możemy wskazać na przykład, jakie katalogi powinny być omijane przez Googlbota. Jest to rozwiązanie dobre, jednak trzeba wiedzieć, że ma też swoją wadę. Blokowanie dostępu do poszczególnych plików, czy też podstron nie jest jednoznaczne z ich indeksacją. Bowiem jeśli dana strona została wcześniej już zaindeksowana, nie spowoduje to jej usunięcia z indeksu Google, a jedynie docelowo ograniczy crawl budget witryny.

BLOG, CZYLI JAK ZYSKAĆ WŚRÓD CZYTELNIKÓW POTENCJALNYCH KLIENTÓW

Zdecydowaną zaletą platformy Shoper jest oferowanie funkcji prowadzenia bloga firmowego. Jest to bardzo ciekawa i istotna opcja pod względem pozycjonowania sklepu internetowego. Pozwala nie tylko zyskać nowych użytkowników strony, ale także zwiększyć widoczność sklepu i uzyskać wyższe wyniki w SERPach. Wpisy na bloga w sklepie internetowym powinny być rzeczowe, ale przede wszystkim pisane dla potencjalnego klienta i użytkownika internetu. Niech zachęcą do odwiedzin i w ciekawy i wyczerpujący sposób odniosą się do danego zagadnienia. Tworzenie ich na platformie Shoper, pod kątem technicznym nie powinno nikomu sprawiać problemów. Dodawanie wpisów jest dość intuicyjne, a oferowane wsparcie edytora WYSIWYG zdecydowania ułatwia formatowanie tekstu.

SHOPER A EDYCJA PLIKÓW ŹRÓDŁOWYCH

W zależności od wybranego pakietu, na który się zdecydujemy możemy posiadać edycję plików źródłowych lub nie. Wiąże się to z dostępem do kodu strony i funkcjonalności. Wówczas posiadamy na przykład dostęp do pliku header, gdzie możemy wdrożyć schemę, określającą profil sklepu, czy też wprowadzić odpowiednią funkcję w celu określenia stron, których nie chcielibyśmy indeksować w Google.

Shoper - edycja plików źródłowych - pozycjonowanie

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taką wersję oprogramowania, zawsze możemy skorzystać z pomocy technicznej, aby dokonać znaczących dla nas zmian lub też po prostu uzyskać pomoc.

TWORZENIE NAGŁÓWKÓW NA PLATFORMIE SHOPER

Jeśli chodzi o tworzenie opisów zarówno kategorii, jak i produktów, czy też wdrażanie nagłówków H2, nie powinniśmy mieć z tym jakichkolwiek problemów. Shoper pozwala na dowolne kreowanie treści. Jedyne co powinniśmy przemyśleć i co stanowi wadę prowadzenia sklepu internetowego na Shoperze to tworzenie nagłówków H1. Niestety ustawiając nagłówek H1 w opisie kategorii, ustawiamy tym samym nazwę kategorii. Należy mieć to na uwadze i przemyśleć ich odpowiednią kreację, tak aby dobór słów kluczowych był trafny. Jest to dość niewygodne rozwiązanie, jednak modyfikując kod źródłowy lub też korzystając ze wsparcia technicznego istnieje możliwość dokonania korekty.

WARIANTY I ATRYBUTY PRODUKTÓW

Umiejętny podział produktów na kategorie często stanowi niemałe wyzwanie. Na szczęście dzięki opcji dodania atrybutów oraz wariantów – rozmiary, kolory – przegląd oferowanych w sklepie internetowym produktów jest znacznie bardziej intuicyjny i przyjazny użytkownikowi. Konfiguracja również nie powinna stanowić problemów.

SKLEP INTERNETOWY NA SHOPERZE A OPISY KATEGORII

Dobre pozycjonowanie sklepów internetowych to w dużej mierze dobrej jakości opisy zarówno produktów, jak i kategorii sklepu. Wartościowy i często dość rozbudowany opis potrafi znacząco przyczynić się do wzrostu pozycji w wynikach Google dla wybranych słów kluczowych. W przypadku skryptu Shopera samo tworzenie tekstów pod względem dostępnych opcji jest proste i przejrzyste.

Shoper - opis kategorii - pozycjonowanie

Jedynie można mieć uwagę, co do umieszczenia tekstów na danej stronie kategorii. Domyślnie wyświetlane są one w górnej części strony, powyżej listy produktów przypisanej do danej kategorii, co jest słabym rozwiązaniem, może nie pod kątem SEO, ale na pewno UX. Jest to opcja, która również jest do rozwiązania po stronie wsparcia technicznego, niestety bez wiedzy technicznej nie mamy możliwości zdecydować o umiejscowieniu takiego tekstu na stronie kategorii.

POZYCJONOWANIE SKLEPU SHOPER A PRZEKIEROWANIA 301

Wraz z pojawieniem się wersji oprogramowania 5.26 (lipiec 2018) powstała nowa, bardzo użyteczna funkcjonalność, jaką są przekierowania. W przypadku zmiany adresu url danej kategorii, czy też usunięcia danego produktu możemy w łatwy sposób dodać takie przekierowanie, korzystając z panelu administracyjnego Shopera.

Shoper - przekierowania a pozycjonowanie

Wcześniej niestety było to bardzo problematyczne i kłopotliwe zwłaszcza w przypadku dużej liczby produktów, których może nie chcieliśmy już mieć na stronie, a usuwając link do produktu, można było stracić ruch i widoczność sklepu internetowego.

SHOPER A STRONY NOINDEX ORAZ MAPA WITRYNY

Znaczącą zaletą platformy Shoper jest tworzenie dynamicznie generowanej sitemapy. Jest to istotny element, który sprzyja procesowi pozycjonowania. Dostęp do sitemapy mamy z poziomu ‘Konfiguracja’ > ‘Pozycjonowanie’.

Shoper - mapa strony a pozycjonowanie

Jednak, co istotne, niestety nie mamy możliwości decydować o tym, co umieszczamy w mapie sklepu internetowego. Nie zawsze każda strona jest istotna i wartościowa. Problem pojawia się między innymi w przypadku stron informacyjnych, ale nie tylko.

Warto przyjrzeć się generowanym przez sklep podstronom i sprawdzić, czy w wynikach wyszukiwania nie pojawiają się przypadkiem adresy zawierające w url ‘full ’lub też ‘index’ dla strony głównej w postaci na przykład nazwadomeny/pl/index/2. Warto jest usunąć takie strony z indeksacji, dodając im dyrektywę „noindex”. Nie ma jednak takiej możliwości z poziomu panelu. Wiąże się to ponownie z edycją plików źródłowych lub skorzystaniem z pomocy technicznej. Jest to ważny aspekt, który nie powinien być lekceważony. Dlatego warto zadbać o to, by Google indeksował tylko te strony, które są wartościowe, zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych o dużej ilości produktów, generujących tysiące adresów url.

MIKRODANE DLA PRODUKTÓW

Istotną zaletą pozycjonowania sklepu Shopera jest również wdrożenie uporządkowanych danych schema.org. Dzięki temu Google łatwiej jest zrozumieć oferowane przez nas produkty. Przy poprawnie zaimplementowanych mikrodanych Googlebot, napotykając na treści dotyczące naszego towaru, będzie wiedział, że jest to produkt, który ma opis, cenę, walutę, producenta oraz bardzo często również rich snippets, czyli ocenę w postaci ‘gwiazdek’. Dzięki temu nasze pozycje w Google, a także współczynnik klikalności mogą wzrosnąć.

OPTYMALIZACJA GRAFIKI

Elementy grafiki stanowią obecnie nieodłączny element każdej strony internetowej. Te dobrej jakości zwiększają jej atrakcyjność oraz są nośnikiem informacji. Potencjalny klient dowiaduje się, jak dany produkt wygląda, co bardzo często wpływa na zakup.

Dodając grafikę na stronie, istotne jest ustawienie alternatywnego tekstu – tak zwany atrybut ALT, który będzie zawierał, krótki opis wskazujący na zawartość obrazka. Jest to element wykorzystywany przez roboty Google, przydatny szczególnie w przypadku dostosowania stron dla osób niepełnosprawnych – dla których tekst jest czytany przez czytniki ekranu – lub też wykorzystywany w momencie niepoprawnego wczytania zdjęć na stronie. Wówczas zobaczymy informację, czego dotyczyła grafika, która nam się nie pobrała. Jak się okazuje Shoper umożliwia nam takie działania, zwiększając tym samym nasze szanse na skuteczne pozycjonowanie. Jednak to, co jest zdecydowanym minusem oprogramowania, to tworzenie nieprzyjaznych adresów url dla plików graficznych.

SKLEP SHOPER – CZY WARTO SKORZYSTAĆ I JAK WYGLĄDA POZYCJONOWANIE?

Zalety oprogramowania ShoperWady oprogramowania Shoper
łatwe zarządzanie tagami title oraz meta descriptionbrak możliwości dostosowania indeksowania stron za pomocą dyrektywy „noindex”
dostęp do pliku robots.txtnagłówek h1 jest jednocześnie nazwą kategorii
możliwość tworzenia przekierowań z poziomu paneludomyślne ustawienie opisu kategorii w górnej części strony, nad produktami
dostęp do mapy stronynieprzyjazne adresy url generowane dla plików graficznych
łatwe tworzenie opisów kategorii 
możliwość prowadzenia bloga firmowego 
mikrodane dla produktów 
możliwość dodawania tekstu alternatywnego ALT dla grafiki 

Sklepy internetowe to aplikacje webowe złożone z wielu warstw, a Shoper to dynamicznie rozwijająca się platforma, która oferuje dobrej jakości produkt. Jednak tak jak większość produktów, ma swoje wady i zalety. Decyzja o zakupie abonamentu powinna być przemyślana i poparta analizą. A czy warto skorzystać? Wszystko zależy od naszych oczekiwań i możliwości. Pozycjonowanie sklepu internetowego nie zawsze jest łatwe. E-Commerce to nieustanne działania zarówno marketingowe, jak i optymalizacyjne, które jeśli tylko są zarządzane w odpowiedni sposób mają szansę na sukces. Shoper na pewno wiele sobą oferuje i z roku na rok zyskuje pozytywne opinie i zwolenników.